Loading Events
  • This event has passed.

Date: May 14 @ 1:00 pm - 4:00 pm

Trade only
RSVP required via Eventbrite registration

50 winemakers / 100 wines

 

The Top 50 entrants list by State is as follows:

VICTORIA

Jo Marsh from Billy Button, Alpine Valleys
Melanie Chester from Sutton Grange Winery, Bendigo
Justin Purser from Best’s Great Western, Great Western
Ben Ranken from Wilimee & Galli Estate, Heathcote
Katherine Brown from Brown Brothers, King Valley / Heathcote / Yarra Valley
Rebecca & Adrian Santolin from Santolin Wines, Yarra Valley / Heathcote
Liam O’Brien & Matthew Brooke from Athletes of Wine, Macedon Ranges / King Valley
Shaun Crinion from Dappled Wines, Yarra Valley
Glen Hayley from Kooyong Wines, Mornington Peninsula
Marcus Satchell from Dirty Three Wines, Gippsland
Ben Mullen from Clyde Park Vineyard, Geelong
Jackson Brooke from Jackson Brooke Wine, Henty

SOUTH AUSTRALIA

Ben Cooke from Cooke Brothers Wines, Adelaide Hills
Jono Hersey from Hersey Vineyards, Adelaide Hills
Matt Broomhead from Three Dark Horses, Adelaide Hills
Phillip LeMessurier from Corduroy Wines, Adelaide Hills
Greg Clack from Chain of Ponds, Adelaide Hills
Alex Head from Head Wines, Adelaide Hills
Damon Koerner from Koerner Wine, Clare Valley
Steven Baraglia from Naked Run Wines & Pike Wines, Clare Valley
Vanessa Altmann from Switch Organic Wine, Eden Valley
John Hughes from Rieslingfreak, Eden Valley
David Geyer from Geyer Wine Co., Barossa Valley / Eden Valley
Steve Crawford from Frederick Stevenson & Giovanni Armani Giorgio, Barossa Valley
Josh Pfeiffer from Whistler, Barossa Valley
Michael Papps from Yelland & Papps, Barossa Valley
Alex Sherrah from Sherrah Wines, McLaren Vale
Andre Bondar from Bondar Wines, McLaren Vale
Rob Mack from Aphelion Wine Co., McLaren Vale
Matt East from Rouleur, McLaren Vale
Con-Greg Grigoriou from Delinquente Wine Co, Riverland

WESTERN AUSTRALIA

Daniel Stocker from Heretic Wines, Margaret River
Julian Grounds from McHenry Hohnen, Margaret River
Kate Morgan from Ipso Facto Wines, Margaret River
Dylan Arvidson from LS Merchants, Margaret River
Nicolas Peterkin from L.A.S Vino, Margaret River
Remi Guise from tripe.Iscariot, Margaret River
Julian Langworthy & John Fogarty from Goon Tycoons, Frankland River / Margaret River
Brian Kent from Frankland Estate, Frankland River
Kim Tyrer from Galafrey Wines, Mt Barker
Yoko Luscher-Mostert from Brave New Wine, Great Southern

NEW SOUTH WALES/ACT

William Rikard-Bell from Rikard Wines, Orange
Kate Sturgess from Brokenwood Wines, Hunter Valley
Chris Carpenter from Lark Hill Winery, Canberra District
Hamish Young from Mada Wines, Canberra District

TASMANIA

Ricky Evans from Two Tonne, Tamar Valley
Peter Dredge from Meadowbank, Derwent Valley
Jonathan Hughes from Mewstone, D’Entrecasteaux Channel (Flowerpot)
Gilli & Paul Lipscombe from Sailor Seeks Horse, Huon Valley

QUEENSLAND

Ray Costanzo from Golden Grove Estate, Granite Belt

Details

Date:
May 14
Time:
1:00 pm - 4:00 pm
Event Category:
Website:
https://www.eventbrite.com/e/top-50-trade-tasting-tickets-45643411673

Venue

Longsong
Upstairs, 44 Little Bourke Street
Melbourne, VIC 3000 Australia
+ Google Map